Wczoraj minęło 20 lat od założenia D-Generation X. Z tej okazji chciałbym przedstawić wam ich historię.

DX powstało  11 sierpnia 1997 roku, kiedy stworzyli je dwaj przyjaciele – Shawn Michaels i Hunter Hearst Helmsley, który później był znany jako Triple H. Do drużyny wraz z Hunterem dołączyła Chyna, która pełniła rolę jego ochroniarza oraz Rick Rude. 13 października tego samego roku grupa oficjalnie nazwała się D-Generation X. Wraz z nazwą powstał również rozpoznawczy slogan ekipy –  “Suck it!”.

Interesujące i ciekawe segmenty oraz proma sprawiały, że za każdym razem gdy DX pojawiali się w ringu, fani nie mogli się nudzić.

Rick Rude w DX nie zagościł na długo, ponieważ po 4 miesiącach pożegnał się z drużyną. Nie była to duża strata.  29 marca 1998 roku na Wrestlemanii 14 Triple H i Michaels zrekrutowali Mike’a Tysona, który miał być “jednostką specjalną”. Jeszcze tej samej nocy Tyson odwrócił się od DX i zaatakował Shawna Michaelsa, przez co HBK został kontuzjowany. Na następnym RAW HHH nazwał się nowym liderem i wprowadził do drużyny trzech nowych członków. Byli to  X-Pac oraz New Age Outlaws, które tworzyli Billy Gunn i Road Dogg. Po tych zdarzeniach DX przeszło Face Turn i zaczęło rywalizować z Nation of Domination i  The Corporation, czyli Vincem McMahonem i jego ludźmi.

W 1999 D-Generation X powoli zaczynało się rozpadać. W styczniu z drużyny odeszła Chyna, która zaatakowała Triple H’a i dołączyła do The Corporation. Dwa miesiące później po zaatakowaniu X-Paca na Wrestlemanii 15 z DX odszedł również dotychczasowy lider – Triple H. On również dołączył do Korporacji. Ekipa była w dołku. Zostali tylko New Age Outlaws i X-Pac. W maju kolejna osoba odwróciła się od drużyny. Był to Billy Gunn, który po odejściu zaczął rywalizację z Road Doggiem. Na Fully Loaded doszło do pojedynku drużynowego pomiędzy X-Paciem i Road Doggiem, a Billym Gunnem oraz Chyną. Stawką walki były prawa do nazwy D-Generation X. Zwycięzcami zostali X-Pac z Road Doggiem.

W październiku tego samego roku DX zjednoczyło się. Od tamtej pory w ekipie byli:       

  • Triple H
  • X-Pac
  • Billy Gunn
  • Road Dogg

Drużyna przeszła Heel turn i wróciła do dawnej chwały, jednak nie na długo. 2000 rok dla DX nie zaczął się najlepiej. Billy Gunn został kontuzjowany i usunięty z drużyny.  X-Pac i Road Dogg zaczęli walczyć drużynowo, a Triple H był zajęty bronieniem swojego mistrzostwa. Spowodowało to rozpad grupy.

D-Generation X ponownie zjednoczyło się w 2006 roku. Wtedy to Shawn Michaels pomógł rywalizującemu z McMahonem Triple H’owi rozprawić się z The Spirit Squad. Ich kolejnymi rywalami  byli Rated RKO, The Legacy oraz Jerishow.

21 grudnia 2009 roku Hornswoggle stał się maskotką  DX.

Piękna historia tej wspaniałej drużyny zakończyła się na Wrestlemanii 26, kiedy to Shawn Michaels przegrał pojedynek z Undertakerem i musiał zakończyć karierę. Triple H’a wciąż możemy widywać w ringu.

DX  przez wiele lat występowało w WWF i WWE. Oto lista tytułów, które przez ten czas udało im się zdobyć:

  • Mistrzostwo WWF (3x)
  • Mistrzostwo WWF European (5x)
  • Mistrzostwo WWF Hardcore (2x)
  • Mistrzostwo WWF Intercontinental (2x)
  • Mistrzostwo  Tag Team WWF (5x)
  • Mistrzostwo  Unified WWE Tag Team (1x)

D-Generation X można kochać lub nienawidzić, ale trzeba przyznać, że odcisnęli oni ogromne piętno w WWE i śmiało można uznać ich za jedną z najlepszych drużyn w historii wrestlingu.

 

A jakie jest wasze zdanie na temat DX ?